Форум Протвино

Яндекс.Метрика

Вернуться   Форум города Протвино > Протвино - город > Просматривая журналы в НТБ ИФВЭ
Регистрация Справка Пользователи Календарь Поиск Сообщения за день Все разделы прочитаны

Просматривая журналы в НТБ ИФВЭ Раздел модерирует В.Аникеев

Ответ

Опции темы Опции просмотра
Старый 15.08.2017, 10:50
Владимир Аникеев Владимир Аникеев на форуме
ce est moi
(офицер)

Вес репутации: 1667
Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться
Вторник для меня "трудный" день

Вторник для меня "трудный" день. В этот день приходит ко мне рассылка новых поступлений в ЦЕРН и я просматриваю новые поступления в xxx.lanl.gov по интересующим меня темам - порядка тысячи библиографических ссылок. Около десятка заслуживают просмотра, из них 2-3 публикации заносятся в папочку "To be read"(но голова и руки доходят не всегда и быстро), кое-что пересылается знакомым...

Попадаются любопытные вещицы:

Цитата:
How Do People Differ? A Social Media Approach
Vincent Wong and Yaneer Bar-Yam
New England Complex Systems Institute
210 Broadway, Suite 101, Cambridge, MA 02139, USA
(Dated: August 10, 2017)
Abstract
Research from a variety of fields including psychology and linguistics have found correlations and patterns in personal attributes and behavior, but efforts to understand the broader heterogeneity in human behavior have not yet integrated these approaches and perspectives with a cohesive methodology. Here we extract patterns in behavior and relate those patterns together in a high-dimensional picture. We use dimension reduction to analyze word usage in text data from the online discussion platform Reddit. We find that pronouns can be used to characterize the space of the two most prominent dimensions that capture the greatest differences in word usage, even though pronouns were not included in the determination of those dimensions. These patterns overlap with patterns of topics of discussion to reveal relationships between pronouns and topics that can describe the user population. This analysis corroborates findings from past research that have identified word use differences across populations and synthesizes them relative to one another.
We believe this is a step toward understanding how differences between people are related to each other.
Полностью - http://xxx.lanl.gov/pdf/1708.02900

Так что, "forwarned, forearmed" (кто предупрежден, тот вооружен). Поэтому учитывайте, что не только ваши тексты анализируются (беспроводную мышь уже заменил на USB с проводом), но и не зря заклеивают видеокамеры. Теперь надо подумать и об отключении микрофона...

Успехов!
Ответ