Форум Протвино

Видео от Романа Фурцева

Яндекс.Метрика

Вернуться   Форум города Протвино > Протвино - город > Просматривая журналы в НТБ ИФВЭ
Регистрация Справка Пользователи Календарь Поиск Сообщения за день Все разделы прочитаны

Просматривая журналы в НТБ ИФВЭ Раздел модерирует В.Аникеев

Ответ

Опции темы Опции просмотра
Старый 17.08.2017, 10:18
Владимир Аникеев Владимир Аникеев на форуме
ce est moi
(офицер)

Вес репутации: 1511
Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться Владимир Аникеев , можно гордиться
Журнал CERN Courier N6 2017

Журнал CERN Courier N6 2017 - летний выпуск за 2 месяца июль, август.
Пишут о текущей работе и событиях:
- о достижениях на самых больших установках (БАК),
- о конференциях,
- о новых книгах,
- о вакансиях,
- о тех, кто ушел, оставив заметный след, etc.

Я же в этот раз перечислю то, что посчитал неординарным и важным:

1\ на страничке с рекламой увидел эмблему Росатома и ниже текст:
TMD (http://www.tmd.co.uk) in collaboration with Rosatom – NIITFA is now able to offer revolutionary, ultra-available RF solid state amplifiers incorporating innovative power combining and control systems.

2\ Европейские физики наградили десятку своих коллег.
EPS awards prizes for high-energy physics
The high-energy and particle-physics division of the European Physical Society (EPS) has announced the winners of its 2017 prizes, awarded at the EPS Conference on High-Energy Physics held in Venice on 5–12 July.
...
Finally, the 2017 Special Prize of the EPS high-energy and particle-physics division was awarded to René Brun of CERN, “for his outstanding and original contributions to the software tools for data management, detector simulation, and analysis that have shaped particle and high-energy physics experiments for many decades”. Brun pioneered the GEANT3 detector-simulation system, co-ordinated the development of the PAW (Physics Analysis Workstation) platform, and in 1995 created the ROOT system while working for the NA49 heavy-ion experiment.
http://images.iop.org/objects/ccr/ce...fac1_06_17.jpg
Первый слева во втором ряду.
Порадовался за знакомого мне и весьма достойного человека.

3\ Рецензия на книгу Trick or Truth? The Mysterious Connection Between Physics and Mathematics
By Anthony Aguirre, Brendan Foster, Zeeya Merali (eds) Springer
http://images.iop.org/objects/ccr/ce...boo1_06_17.jpg
Вряд ли представится оказия прочитать, но эта тема - одна из любимых мной тем для обсуждения.

4\ Событие на мой взгляд очень важное. Это попытка из сегодня сознательно повлиять на будущее.
Соревнование учебных заведений за возможность провести эксперименты на пучках ЦЕРНа.
Two schools win beam time at CERN
On 13 June, CERN announced the winners of its 2017 Beamline for Schools competition. Selected from 180 team entries from 43 countries, totalling around 1500 high-school students, the winners were “Charging Cavaliers” from École secondaire catholique Père-René-de-Galinée in Cambridge, Canada, and “TCO-ASA” from the Liceo Scientifico Statale “T C Onesti” in Fermo, Italy. In September the teams will come to CERN to carry out their own experiments at a fully equipped CERN beamline. Charging Cavaliers, comprising 13 students, plans to search for elementary particles possessing fractional charge by observing their light emission in the same type of liquid scintillator as that used in the SNO+ experiment at SNOLAB, Canada. Team TCO-ASA, comprising eight students, has chosen to build a Cherenkov detector at its school and wishes to test it in a real particle beam.

The first Beamline for Schools competition was launched in 2014 on the occasion of CERN’s 60th anniversary. To date, winners from the Netherlands, Greece, Italy, South Africa, Poland and the UK have performed their experiments at CERN.

43 страны, 180 команд из учебных заведений! А мы где? Лицеи, гимназия, "одаренные дети" (дом с выбитыми окнами), понимаешь? Поляки и южноафриканцы уже там.

5\ в связи с предыдущей моей темой о компьютерной безопасности:
Viewpoint: Data privacy concerns us all. Вводятся в Европе новые правила работы с персональными данными.
Процитирую лишь заключение заметки:
...we need to recognise that protecting privacy is important and that adopting a “nothing to hide, nothing to fear” approach does not protect us from future unknown uses of our personal data.
So, if in any doubt, simply adopt the golden rule of personal data: if you don’t really need it, don’t collect and store it; if you do, delete it as soon as possible.
Я не могу безоговорочно согласиться с автором, IMHO нужны новые методы - типа маскировки, постановки помех, контратак.

Смотрите сайт журнала: http://cerncourier.com/, не пожалеете!
Успехов!
Ответ